Rezidba voćnjaka
Rezidba voćnjaka se obavlja u toku mirovanja vegetacija. Rezidba voćaka predstavlja jednu od najvažnijih agrotehničkih mjera za budući prinos voćaka.
Cilj rezidbe voćaka je: formiranje uzgojnog oblika, održavati optimalan odnos izmedju rasta i rodnosti i podmladjivanje same voćke ( odstranjivanje mehanički oštećenih grana, grane koje su izmrzle, odstranjivanje konkurentskih grana ).
Rezidba ili orezivanje može da počne da se obavlja odmah po opadanju lisća, tada biljka ide u fazu mirovanja.
Šta se podrazumijeva pod fazom mirovanja?
Pod fazom mirovanja biljaka se podrazumijeva da dolazi do prestanka rasta biljaka, nema fotosinteze, nema apsorpcije vode i hranljivih materija. Faza mirovanje traje od novembra do marta mjeseca.
Kod nas u Crnoj Gori početak rezidbe zavisi dosta od rejona u kojem se nalazi voćnjak.
Konkretno za južni dio rezidba moze da počne kada opadne lišće, medjutim za sjeverni dio to nije slučaj jer je mnogo bolje sačekati proljeće, prije kretanja vegetacije. Zbog cega je to tako? Zbog toga sto se smanjuje negativno dejstvo niskih temperatura na rane koje se prave orezivanjem.
Opšti principi rezidbe
Kod voćnih sorti koje imaju bujnu podlogu ili su kalemljene na bujnoj podlozi, primjenjuje se rezidba slabijeg inteziteta, da ne bi došlo do pretjerane bujnosti, kod voćnih sorti sa manjom bujnošću primjenjuje se rezidba jačeg inteziteta da bi se pospješila bujnost.
Za rezidbu je potreban oštar alat ( male voćarske makaze, teleskopske makaze, platforma sa koje možete dohvatiti visoke grane, kalemarski vosak). Alat mora biti strogo dezinfikovan. Ako alat nije dezinfikovan, ostavljate mogućnost prenosa bolesti sa prethodnog. Svaka veća rana koja se napravi orezivanjem morala bi biti zaštićena kalemarskim voskom ili da se odradi hemijska zastita odgovarajucim preparatom nakon toga, da ne bi dolazilo do izmrzavanja i prodiranja raznih štetnih patogena u sistem biljke.
Sve orezane grane potrebno je odstraniti iz voćnjaka i spaliti na bezjedno mjesto. Ako postoji mogućnost malčiranja u zasadima onda bi ste tako dio organske materije vratio u zemljište.