Podizanje voćnjaka i vinograda
Podizanje voćnjaka ili vinograda predstavlja složen proces koji zahtijeva detaljno planiranje i stručno vođenje svakog koraka. U Agromajstoru pružamo kompletnu podršku kroz svaki proces, oslanjajući se na iskustvo i stručnost kako bismo obezbijedili uspješan i zdrav razvoj zasada.
- Priprema terena i analiza zemljišta
Potrebno je da se zemljište prvo očisti od šiblja, dugogodišnjeg korova, korjenja, kamenja itd. i da se izvrši ravnanje terena kako bi se olakšala obrada zemljišta i spriječilo zadržavanje vode u depresijama.
Svaki zasad počinje dubinskom analizom zemljišta, koja nam omogućava da razumijemo fizičko-hemijske karakteristike tla i njegove nutritivne vrednosti. Ovaj korak je od suštinske važnosti jer određuje koji su tipovi biljaka najprikladniji i koji su tretmani potrebni kako bi se tlo pripremilo za sadnju.
Analiza uključuje:
Hemijsku analizu zemljišta koja prikazuje fizičke, hemijske i biološke osobine zemljišta, tip zemljišta, pH zemljišta, kao i najvažnije makroelemente zemljišta azot, fosfor i kalijum. Dobijeni rezultati će pokazati koliko je potrebno dodati stajskog i mineralnog kompleksnog đubriva (NPK).
Na osnoviu fizičke karakteristike tla određujemo teksturu, strukturu i drenažu tla kako bismo osigurali optimalne uslove za rast korijena.
Priprema terena uključuje oranje, frezanje i nivelisanje, čime se obezbjeđuje dobra struktura tla i priprema podloga za sadnju.
Obrada zemljišta prije podizanja zasada
Nakon što se izvrši rasturanje organskih i mineralnih đubriva, pristupa se rigolovanju ili podrivanju zemljišta. Dubina rigolovanja zemljišta se obavlja na dubini od 60-100 cm. Nakon toga se vrši duboka obrada zemljišta na 40 cm, pa se zatim vrši kultiviranje ili fino ravnanje površine zemljišta sa tanjiračama, kultivatorima ili rotofrezama.
- Izbor sorti i plan sadnje
U saradnji sa klijentom, pažljivo biramo sorte koje će najbolje odgovarati specifičnim uslovima lokacije i klimatskim karakteristikama. Pri odabiru sorti uzimamo u obzir faktore kao što su otpornost na bolesti, prilagodljivost terenu i očekivani prinosi. Nakon odabira sorte, izrađujemo detaljan plan sadnje koji uključuje:
Određivanje razmaka između biljaka i redova- optimalan razmak omogućava pravilno razvijanje krošnji, bolju provjetrenost i lakše održavanje.
Razmak sadnje – planiramo raspored kako bi zasadi imali optimalne sunčeve uslove i kako bi održavanje (rezidba, navodnjavanje) bilo što efikasnije.
Na razmak sadnje u voćaku utiču mnogi činioci, ali su najznačajniji: vrsta, sorta, podloga, oblik i način formiranja krune, reljef, položaj, osobine zemljišta, primijenjena mehanizacija i sl.
(Izračunavanje broja sadnica po hektaru vrši se na taj način, što se prvo izračuna površina koju zauzima jedna sadnica, a zatim se tom površinom podijeli površina 1ha. Na primjer, razmak između sadnica 4×3 m znači da sadnica zauzima površinu od 12 m2 . Za površinu od 10.000 m2 (1ha) biće potrebno 833 voćne sadnice, jer se 10.000 : 12 =833 )
- Priprema sadnog materijala i sadnja
Za uspješan voćni zasad ključna je upotreba kvalitetnog sadnog materijala. Najbolje je koristiti sadnice provjerenih proizvođača, koje su zdravstveno ispitane i prilagođene zahtjevima specifičnog zasada.
Za uspješnost podizanja voćnjaka neophodni su povoljni agroekološki uslovi u datom lokalitetu gajenja. U Crnoj Gori postoje povoljni agroekološki uslovi (abiotički-uticaj nežive prirode i biotički-uticaj žive prirode) za uspješno gajenje kontinentalnog voća u sjevernom i centralnom dijelu CG, a na jugu se mogu uspješno gajiti suptropske kulture.
Period sadnje jesen-proljeće.
Proces sadnje uključuje:
Obilježavanje mjesta za sadnju- za površine do 15 ha razmjeravanje može da se obavi pomoću krsta za viziranje; pantljikom ili kanapom sa obilježenim mjestima.
Kopanje jama za svaku sadnicu (ručno ili mašinski). Ukoliko je zemljište prethodno dobro pripremljeno tj. rigolovano ili podrivano, a vrši se đubrenje u rupu, onda se kopaju rupe 50×50 ili 60×60 cm. Međutim, ukoliko priprema zemljišta nije bila dobra ili se vrši sadnja na ledini (okućnica), onda rupe moraju biti 80× 80cm.
Priprema sadnica – provjeravamo zdravlje korijenovog sistema i, po potrebi, tretiramo sadnice sredstvima za zaštitu od bolesti.
Čišćenje i skraćivanje žila je jedna od neizbježnih operacija kao i potapanje korijena sadnica prije sađenja u (2 % – tni rastvor plavog kamena radi dezinfekcije presjeka, pa zatim spustiti i u kašu napravljenu od jednog dijela svježeg stajnjaka i dva dijela gline, da bi se spriječila svaka svenulost žilica i poboljšali uslovi obrazovanja kalusa. U ovoj kaši žile treba držati oko 24 časa)
Tehnika sadnje – obavljamo sadnju na odgovarajuću dubinu i u optimalnim vremenskim uslovima, osiguravajući da biljke dobiju potrebnu vlagu i podršku za razvoj korijena. Ukoliko nije izvršeno đubrenje na svaku rupu staviti 5-10 kg stajnjaka (voditi racuna da korijenove žile ne dođu u kontakt sa đubrivom) i 8-10 litara vode.
Formiranje uzgojnog oblika – Nakon sadnje, prve 4 godine se vrši njegovanje mladog zasada i formiranje uzgojnog oblika (vitko vreteno, vretenasti žbun, nepravilna i pravilna kosa palmeta i dr.), a ujedno se obavljaju redovne agrotehničke operacije u voćnjaku. Pravilno formiran oblik krune je osnovni preduslov za kvalitetno plodonošenje voćaka.
- Sistem navodnjavanja i đubrenje
Navodnjavanje i đubrenje su osnovni faktori koji direktno utiču na rast, prinos i zdravlje voćaka i vinove loze. Razvijamo specifične planove navodnjavanja i đubrenja prilagođene potrebama biljaka:
Sistem navodnjavanja – instaliramo kap po kap sisteme, koji omogućavaju ekonomično i efikasno zalivanje. Na osnovu vrste voća ili vinove loze, prilagođavamo količinu vode i frekvenciju zalivanja.
Plan đubrenja – prema hemijskoj analizi tla, izrađujemo plan đubrenja koji sadrži sve potrebne makro i mikroelemente za pravilan rast. Đubrenje se vrši u fazama, prateći sezonske potrebe biljaka.
- Postavljanje sistema zaštite
Kako bismo obezbijedili dugotrajan i zdrav zasad, postavljamo sistem zaštite koji uključuje:
Fizičke barijere – zaštitne mreže za ptice, vjetrobrane, protivgradne i ostale mjere zaštite.
Plan zaštite od bolesti i štetočina – uključuje preventivne tretmane i plan redovnog praćenja i suzbijanja mogućih problema, u skladu sa principima integrisane zaštite biljaka.
Ovaj detaljan pristup svakom aspektu podizanja voćnjaka i vinograda obezbjeđuje kvalitetne osnove i dugoročne rezultate.
Agromajstor je Vaš partner u svakom koraku, pružajući podršku i stručno vođenje koje osigurava uspješan i održiv zasad.