Podizanje voćnjaka i vinograda

Savremeni načini uzgoja voćnjaka i vinograda zahtijeva adekvatno navodnjavanje.

Pri izvođenju navodnjavanja voćnjaka i vinograda vrlo je bitno doziranje vode, u koliko dolazi do prekomjernog navodnjavanja može doći do problema.

Ako se manje i ređe navodnjava onda direktno utičemo na prinos i kvalitet samih plodova. 

 

Kritične faze razvoja u odnosu na navodnjavanje su:

-cvjetanje

-porast lišća i mladara

-formiranje zametaka

-porast plodova

Postoji nekoliko načina zalivanja, to su:

 -minirasprskivačima

-sistemom kap po kap

-sistemom “vještačke kiše”

 Navodnjavanje minirasprkivačima

 

Ovim načinom navodnjavnja voda na površinu tla pada u obliku malog mlaza ili mage. Ovaj način navodnjavanja se koristi u zasadima voćnjaka gdje je veći razmak sadnje. Navodnjavanje mini rasprskivačima je vrlo osjetljivo na područjima gdje se pojavljuje jak vjetar i u područjima gdje je izražena visoka evaporacija. Tržište danas nudi više tipova rasprskivača, kao što su kontinuirani ili pulsirajući, s navodnjavanjem cijelog ili samo dijela kruga, različitog dometa i inteziteta navodnjavnja.

 

Navodnjavanje sistemom “kap po kap”

 

Podrazumijeva najracionalniji utrošak vode u odnosu na ostale načine navodnjavanja.

Sastavni djelovi ovog nacina navodnjavanja su: usisni vod, predfilter, pumpa, ventil, injektor za hemijska sredstva, filter, glavni cjevovod, razvodna preža, lateralni sistem, kapaljke.

 

Navedeni način navodnjavanja ima dva sastava: površinsko i podpovršinsko navodnjavanje. Pri površinskom navodnjavanju cijevi i kapaljke su iznad zemlje, a kod podpovršinskog su ukopane u zemlju.

 

Jedan od značajnijih problema ovoga navodnjavanja je začepljenje kapaljki i cijevi, bilo da je mehaničko ili hemijsko. Začepljenje kapaljki je vezano sa kakvom se vodom navodnjava, kakve su njene hemijske, mikorbioloske, fizičke osobine. Filterima se može spriječiti mehaničko začepljenje.

 

Jedna od najzačajnijih prednosti ovoga sisteme je đubrenje (FERTIRIGACIJA) istovremeno sa navodnjavanjem. Koriste se vodotopiva đubriva koja se rastvaraju u posebnu posudu koja je povezana na sistem, i pumpom se zajedno sa vodom širi kroz sistem.

 

Navodnjavanje “vještačke kiše”

 

Metodom navodnjavnja vještačke kiše voda se raspoređuje po površini tla u obliku prirodne kiše. Metoda kišenjem ima mnoge prednosti: mogućnost upotrebe u različitim topografskim uslovima, pripremni radovi na zemljištu su minimalni, ne smanjuje korišćenje mehanizacije, ne zauzima obradivu povšinu.

Postoje tri sistema navodnjavanjem kišenjem:

-prenosivi

-polustabilni

-stabilni

 Svaki sistem kišenja se sastoji od : vodozahvata, mreže cijevi, rasprskivača i armature. Cijevna mreža služi za dovod vode od izvora do rasprskivača. Ta se mreža sastoji od usisne cijevi, glavnog cjevovoda i kišnih krila. Rasprskivači se razlikuju po: količini izbacivanja vode, intezitetu kišenja, broju mlaznica, površini kišenja.

  

Kakve osobine treba da ima voda za navodnjavanje?

 

Od osobina treba spomenuti fizičke i hemijske.

 

Od  fizičkih treba pomenuti temperaturu vode, da ne bude ni prehladna ni pretopla. Najpovoljnija temperatura za navodnjavanje treba da iznosi 25 stepeni celzijusa, temperatura voćke i vode ne bi trebala da se razlikuje za vise od 10 stepeni celzijusa.

 

Što se tiče hemijskih osobina, treba obaviti hemijsku analizu vode, tu spadaju analiza: zaslanjenosti, alkalnosti, toksičnost.

 

Navodnjavanje

Počnimo jednu lijepu saradnju

Kontaktirajte nas